Sexforbryder måske set i Vordingborg

Foto: Foto: Politiet

Bo Jensen, der fredag stak af fra Kofoedsminde under en ledsaget udgang, er formentlig set i Vordingborg to gange inden for det seneste døgn.

Offentliggjort Sidst opdateret

Den efterlyste sexforbryder Bo Jensen opholder sig formentlig i Vordingborg. I hvert fald modtog politiet omkring klokken 8.00 her til morgen et opkald fra en anonym person, som fortalte, at han havde set en person på Brovejen, der bugter sig rundt om Vordingborg, som passede på signalementet af den efterlyste.

Ifølge vicepolitiinspektør ved Nakskov Politi, Bøje Jørgensen, fik politiet et lignende tip torsdag aften. Her kunne en person nemlig fortælle, at vedkommende var blevet standset på havnen i Vordingborg af en, der lignede Bo Jensen, og som spurgte efter et vandrehjem eller herberg for hjemløse.

- Der er derfor meget, der tyder på, at det er i det område, han befinder sig, siger Bøje Jørgensen og understreger, at det kan give op til to år at huse Bo Jensen.

Den 30-årige mand er dømt for blandt andet hjemmerøveri og voldtægt og var anbragt på Kofoedsminde, da han i fredags stak af under en ledsaget udgang.

Bøje Jørgensen opfordrer alle, der har den mindste formodning om at have set Bo Jensen, om at henvende sig.