Selvom landsretten fordoblede straffen over en nu 50-årig mand fra Holbæk-området, så vil anklagemyndigheden have straffen endnu højere op.
Manden fik 10 måneders fængsel for at have haft samleje med en mindreårig pige, og han blev dømt for at have brugt den betydelige aldersforskel til at skaffe sig sex.
Det er Rigsadvokaten, der nu har søgt - og fået - tilladelse til at bringe sagen helt til Højesteret, der så skal afgøre, hvad der er det rette strafniveau.
Det var i foråret sidste år, at manden to gange tvang sig til samleje med pigen kort før, hun fyldte 15.
Manden, der er fotograf, var ven med pigens familie og havde flere gange fotograferet pigen. Han har helt afvist, at de havde sex.
I modsætning til byretten valgte landsretten at dømme manden efter den paragraf i straffeloven, der hæver straffen, hvis gerningsmanden har brugt sin fysiske eller psykiske overlegenhed til at tvinge sig til sex.
Men ifølge anklagemyndigheden skal det altså kræve en langt hårdere straf, hvis man bliver dømt efter den bestemmelse. I landsretten krævede anklageren flere års fængsel.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie