Sexsigtet pædagogmedhjælper løsladt

En pædagogmedhjælper fra Herning blev torsdag løsladt efter et grundlovsforhør.

Han er blandt andet sigtet for blufærdighedskrænkelse mod tre piger i en børnehave i Røde Kors Børnecenter i Ikast, hvor han var ansat.

Manden blev allerede i sidste uge fritaget for tjeneste fra børnehaven, da forældrene til det ene barn politianmeldte ham.

Efter anmeldelsen efterforskede politiet sagen, og onsdag blev manden anholdt. Han sigtes for blufærdighedskrænkelse over for tre piger under fire år.

Desuden sigtes han for anden kønslig omgang end samleje med to af pigerne, som han angiveligt tvang til oralsex. Krænkelserne skulle have fundet sted fra august sidste år til april i år.

I torsdagens grundlovsforhør fandt dommeren, at der var særlig bestyrket mistanke om blufærdighedskrænkelse, men ikke om anden kønslig omgang end samleje, og manden blev derfor løsladt, oplyser anklager Iben Staal, der har kæret byrettens afgørelse til landsretten.

Efter at sagen kom frem, har Røde Kors Børnecenter tilbudt forældrene til børnene psykologhjælp. Desuden har man holdt et orienteringsmøde for alle forældre med børn på institutionen, som også fik råd af en af kommunens børnepsykolog, ligesom den bortviste medarbejder har fået tilbudt psykologhjælp.

/ritzau/

En pædagogmedhjælper, der blandt andet er sigtet for anden kønslig omgang end samleje med tre små piger, er blevet løsladt. Anklageren har kæret afgørelsen.

Offentliggjort Sidst opdateret