SF opfordrer R til at standse samråd

Det vil være helt forfærdeligt, hvis et samråd kommer til at afskære Folketingets ombudsmand fra at lave sine undersøgelser af politiets næsten 1000 tilbageholdelser under de store klimademonstrationer i december.

Det mener SF's retspolitiske ordfører, Karina Lorentzen.

Hun opfordrer sin radikale folketingskollega Lone Dybkjær til at trække et samråd, som Dybkjær har indkaldt til. Her skal justitsminister Brian Mikkelsen forklare politiets fremfærd.

Det sker, efter at ombudsmanden selv har rejst tvivl ved, om undersøgelsen kan fortsætte, når Folketinget behandler de samme spørgsmål i et samråd, hvor justitsminister Brian Mikkelsen (K) skal vurdere politiets indsats under klimatopmødet.

- SF er opsat på, at enhver sten i sagen om de næsten tusind tilbageholdelser skal vendes. Det vil være helt forfærdeligt, hvis et samråd afskærer ombudsmanden. Sagen er meget principiel for retssikkerheden, og derfor har vi behov for en grundig gennemgang, siger Karina Lorentzen.

Hun peger på, at mange udenlandske organisationer også har bedt om en uvildig undersøgelse.

Lone Dybkjær overvejer på baggrund af sagen at trække sit ønske om et samråd om klimaanholdelser.

/ritzau/

SF vil have Ombudsmanden til at fortsætte tjek af klimaanholdelser. Partiet opfordrer derfor efter tvivl om sagen Lone Dybkjær (R) til at trække samråd tilbage.

Offentliggjort Sidst opdateret