Sidste flygtede fange er tilbage i Risskov

En 35-årig flygtet fange, der af politiet blev betegnet som farlig, er blevet anholdt og bragt tilbage til det psykiatriske hospital i Risskov, oplyser politiet.

Sammen med tre andre lykkedes det onsdag aften den 35-årige at overmande en af hospitalets ansatte og tage nøglerne til udgangen. De flygtede til en nærliggende skov, hvor tre af dem hurtigt blev indhentet og bragt tilbage til deres værelser.

Men den 35-årige, der afsonede en dom for drabsforsøg, var forsvundet. Ifølge politiet kan han være farlig, og han blev efterlyst med navn og billede.

Torsdag aften lykkedes det politiet at finde frem til ham på en adresse i Århus, hvor han blev anholdt uden dramatik.

/ritzau/

Den sidste af de fire indsatte, der onsdag flygtede fra det psykiatriske hospital i Risskov er blevet anholdt.

Offentliggjort Sidst opdateret