Signalproblemer mulig årsag til togpåkørsel i Hirtshals
En 35-årig mand er uden for livsfare, efter at han i sin bil blev ramt af et tog i en jernbaneoverskæring.
Det var muligvis problemer med signalet ved en jernbaneoverskæring, der førte til, at en bilist onsdag eftermiddag blev ramt af et tog i Søndergade i Hirtshals.
Overskæringen er sikret med advarselsblink og bomme, der skal standse trafikken, når der kommer tog.
- Vidner har fortalt, at der har været problemer med signalet ved overskæringen, og at en tekniker har arbejdet på det i løbet af dagen, fortæller vagtchef Bent Højgaard fra Nordjyllands Politi.
- Men om det er årsagen til ulykken, kan jeg ikke sige noget om. Det må Havarikommissionens undersøgelser finde frem til.
Ved ulykken, som skete kort efter klokken 16, blev en 35-årig mand alvorlig kvæstet, da hans bil blev ramt af et tog.
Han blev med politieskorte bragt til Aalborg Universitetshospital, hvor han onsdag aften er uden for livsfare.
Ingen andre kom til skade ved ulykken.
Havarikommissionen skal nu undersøge ulykken for at finde ud af, om der var fejl på toget eller signalerne.
Desuden blev en bilinspektør tilkaldt og har bragt bilen ind til nærmere undersøgelser for at finde ud af, om der er fejl på den.
Det har onsdag aften endnu ikke været muligt at tale med den 35-årige bilist om, hvad der skete.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker