Sigtet for pædofili
Politiet efterforsker sag mod 62-årig menighedsrådsmedlem.
En efterforskning mod en 62-årig mand fra Vestlolland for pædofili har nu ført til at manden er blevet sigtet. Den 62-årige er ifølge vicepolitikommissær Bo von Würden fra lokalpolitiet i Nakskov sigtet for blufærdighedskrænkelse og anden kønslig omgang end samleje med en mindreårig dreng. Sigtelserne handler om overgreb begået for cirka 10 år siden.
Der ligger også en sigtelse for at have børnepornografisk materiale liggende på sin computer. Dette forhold er af nyere dato og blev opdaget ved en ransagning af computeren. Ifølge von Würden erkender den 62-årige sigtelsen for børnepornografisk materiale, men nægter overgrebene mod den mindreårige dreng.
Efterforskningen er en udløber af en efterforskning, der blev startet i januar 2009, da en 19-årig ung mand i retten blev dømt for afpresning mod den 62-årige. Den 19-årige fik en betinget dom på fire måneders fængsel for at have presset 44.000 kroner ud af den 62-årige.
Drengen havde i sommeren 2009 lagt breve hos den 62-årige med krav om, at han indbetalte penge på den 19-åriges konto, da han ellers ville blive anmeldt for pædofili. I retten forklarede den 19-årige, at han som yngre havde været misbrugt til seksuelt samkvem med den 62-årgie.
To gange valgte den 62-årige at betale de krævede beløb på henholdsvis 16.000 og 28.000 kroner. Først ved det tredje trusselsbrev med et krav om 47.000 kroner valgte den 62-årige at gå til politiet. Denne retssag gav anledning til efterforskning af den 62-åriges forhold til mindreårige drenge. Den dreng, som den 62-årige er sigtet for at have haft kønslig omgang med, er dog ikke den dreng, der blev dømt for afpresningen.
Efterforskningen er endnu ikke slut. Der forestår stadig nogle afhøringer, før politiets jurister skal tage stilling til, om der skal rejses tiltale i sagen. Der forskes i den 62-åriges omgangskreds. Blandt andet er formanden for det menighedsråd, som den 62-årige sidder i, blevet afhørt af politiet.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde