Skød han i selvforsvar eller ej?

En meget omtalt skudsag fra Gundslev kommer i morgen, tirsdag, for Retten i Nykøbing F.
Sagen handler om den nu 58-årige Niels Pedersen, der for knapt et år siden skød efter nogle mænd. Den ene mand blev ramt, mens den anden var i fare.

 Og i morgen skal retten afgøre, om han skød i selvforsvar eller ej.

Den 58-årige er anklaget for overtrædelse af straffelovens paragraf 252. Den taler om at bringe andres liv i fare ved grov kådhed. Niels Pedersen er også tiltalt for overtrædelse af våbenloven, fordi han ikke opbevarede sit haglgevær og ni patroner efter forskrifterne. Anklagemyndigheden kræver, at haglgevær og patroner konfiskeres.

Episoden fandt sted 8. april 2009, og den gav anledning til stor medieomtale. Her stod Niels Pedersen selv frem og fortalte, at han havde skudt efter mændene for at forsvare sig selv mod tyveri.

Han fik også stor støtte fra mange for at have skudt efter mændene. Klokken 05 om morgenen omtalte dag ankom nogle mænd, der kom fra Østfalster, til adressen Stubbekøbingvej 16 i Gundslev.

Stedet rummede tidligere et turistkontor, og naboen er Det gamle mejeri i Gundslev. Her er der nu restaurant.

Niels Pedersen, der bor i det gamle turistkontor, vågnede og opdagede mændene nedenfor sin lejlighed. Han mente, at de ville stjæle hans knallert, og det ville han forhindre.

Derfor tog han sit jagtgevær og skød ud af et åbentstående vindue mod to af mændene.
På det tidspunkt befandt de to mænd sig cirka 45 meter fra det vindue, på 1. sal, hvor den 58-årige stod med sit gevær.

Den ene mand blev ramt af flere hagl i ryggen og i hovedet. Og den anden mand var tæt på at blive ramt af hagl. Tyvene stak af, men blev senere anholdt af en stor politistyrke i Maglebrænde på Østfalster.

Foto: Retten skal nu afgøre om Niels Pedersen skød i selvforsvar. Foto: Anders Knudsen

Gundslev skudsag for retten tirsdag.

Offentliggjort Sidst opdateret