Skole i Brøndby hærget af brand

En brand har mandag aften hærget en skole på den københavnske vestegn. Politiet fik den første melding om branden ved Brøndbyvester Skole lidt efter klokken 18. Tilsyneladende er branden opstået i en container, som stod op ad en mur til skolen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Først forlød det, at det var skolens sportshal, der var ild i, men seneste melding fra politiet er, at det er gået ud over et par af skolens undervisningslokaler.

- Der er sket nogle rimelig omfattende skader på lokalerne, siger politiets vagtchef.

Flere brandbiler rykkede ud til stedet for at bekæmpe flammerne, og ilden var sent mandag aften under kontrol.

Vestegnens Brandvæsen fik hjælp af Københavns Brandvæsen, og også brandbiler fra Hedehusene blev rekvireret, skriver ekstrabladet.dk.

Hos politiet kan man ikke sige, om der er tale om en forsætlig brandstiftelse.

- Det kan være en cigaret, et uheld eller en påsat brand, vi ved det ikke, siger politiets vagtchef til Ritzau.

Efterforskningen af branden fortsætter tirsdag morgen.

/ritzau/