Der er natten til lørdag affyret flere skud på Nikolaj Plads i København ud for natklubben Dakota. Politiet mistænker personer, som tidligere på aftenen blev afvist fra stedet, for at stå bag.
Det oplyser den centrale efterforskningsleder hos Københavns Politi, der samtidigt fortæller, at ingen blev ramt ved skudepisoden.
- Der er muligvis blevet skudt op i luften, og efterfølgende blev to personer set kørende derfra i en bil, oplyser efterforskningslederen.
Da politiet kom frem til stedet, fandt man to patronhylstre. Efter afhøringer på stedet danner der sig et billede af de mulige gerningsmænd, fortæller den centrale efterforskningsleder.
- Nogle personer blev tidligere på natten afvist dernede, og der har vi registreringsnummeret på en bil, og vi har generalia på de personer, der er bortvist. De er bestemt interessante.
Dørmændene på stedet kunne ikke med sikkerhed fastslå, om det var de afviste personer fra tidligere, som var vendt tilbage.
- Man var ikke sikker på det, men omvendte ville man ikke afvise det, siger politiet.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned