Skud markerer måske Store A's løsladelse

Skuddene ved Jægersborggade i København kan måske skyldes, at en bandeleder på Nørrebro forleden blev løsladt af Østre Landsret.

Det skriver Københavns Politi i begrundelsen for onsdag at indføre visitationszone i en del af den københavnske bydel.

Abderrozak Benarabe, der kaldes Store A, blev mandag løsladt af landsretten, hvor dommerne frifandt ham for planlægning af fem lejemord.

Samtidig blev han idømt fængsel i fire år og seks måneder for vold og afpresning. Men på grund af en meget langvarig varetægtsfængsling blev han sat på fri fod.

Tirsdag aften bragede en serie skud omkring Jægersborggade, som er kendt for at være tilholdssted for folk med tilknytning til Hells Angels. I gaden sker der en livlig hashhandel.

Store A og hans bekendte fra Blågårds Plads er samtidig kendt for at have et modsætningsforhold til netop Hells Angels.

Politiet fortæller også, at der på det seneste har været flere tilfælde, hvor folk på Nørrebro er blevet truet med pistol.

For eksempel kørte en hvid varevogn tirsdag op på siden af en personbil i Korsgade. Fra varevognen blev der stukket en pistol ud af vinduet, og manden i personbilen fik denne besked:

"Pis ud af Nørrebro, og det kan kun gå for langsomt."

Visitationszonen betyder, at betjente kan visitere folk for våben uden at have en konkret mistanke.

Også den nye drabssag fra Køge indgår i begrundelsen for at indføre visitationszonen på Nørrebro. To af de mistænkte blev nemlig anholdt på indre Nørrebro.

De ekstraordinære visitationer kan finde sted frem til 28. april.

Indgrebet kommer i øvrigt blot dagen efter, at Københavns Politi for første gang i mange måneder besluttede ikke længere at have de særlige zoner noget sted i politikredsen.

/ritzau/

Politiet indfører visitationszone på Nørrebro efter skud nær Jægersborggade i København.

Offentliggjort Sidst opdateret