Skyderi: Fanget bag politiets afspærring

Morgenens afspærring af et større område ved Listrup og Horreby betød, at en del beboere i flere timer var mere eller mindre fanget i deres hus.

Flere folk i området, som Folketidende.dk talte med torsdag morgen, havde i hvert fald fået besked på, at de nok kunne få lov til at køre ud, men at de ikke skulle regne med at komme ind i området igen lige med det samme.
- Min bil holder bag afspærringen, men der holder den også fint. Jeg skal ikke ud og køre, fortæller Mary Rasmussen.

Området var afspærret frem til omkring klokken 10.30, fordi teknikere fra politiet blandt andet forsøgte at sikre sig spor i sagen.
- De har gået og målt hjulspor op. Det ser ud som om, en bil har bremset hårdt op - der er et bremsespor på cirka 10 meter, fortæller en af dem, der bor inden for afspærringen, men som - på trods af politiets anvisninger - alligevel valgte at vove sig ud for at tale med Folketidende.dk.

Ingen af de beboere, som Folketidende.dk mødte i området torsdag formiddag, havde dog selv set eller hørt noget i nat. Og heller ikke hjemmeværnsfolkene, der holdt vagt ved afspærringerne, eller politiet, der arbejdede på stedet, var behjælpelige med oplysninger.
- Da jeg gik ud for at høre, hvad der var sket, kunne de ikke fortælle noget, for der havde lige været skift, fortæller en beboer, der forbarmede sig over de forfrosne betjente og bød dem på morgenbrød.

Se billeder fra området -KLIK HER.

Se videoklip fra området - klik herunder:

BILLEDSERIE OG VIDEO: En del beboere i Listrup-området var først på torsdagen mere eller mindre fanget i deres hjem, mens politiet ledte efter spor i sagen om de personer, der skød efter politiet natten til torsdag.

Offentliggjort Sidst opdateret