Slagsmål mellem rockere og indvandrere

Der opstod søndag eftermiddag slåskamp mellem indvandrere og medlemmer af Hells Angels foran rockergruppens klubhus i Nørresundby. Politiet fik anmeldelsen kort før klokken 16 og har foreløbigt tilbageholdt fem til seks personer med forbindelser til indvandrerbander i nærheden af rockerborgen.

- De havde rifter og blå mærker efter et sammenstød, men ingen af dem vil fortælle os, hvad der er sket. Der var også otte til ti AK81-typer på stedet, som heller ikke har ville fortælle os noget. Men der har været en form for tumult, siger vagtchefen ved Nordjyllands Politi.

Der er nu igen ro på stedet, og politiet er i gang med at ransage rockerborgen. Tidligere forlød det, at en person var alvorligt såret som følge af sammenstødet, men det afviser Nordjyllands Politi over for Ritzau.

Sammenstødet kom dagen efter, at netop klubhuset i Nørresundby var rammen for en større fest for Hells Angels.

/ritzau/

Det kom søndag eftermiddag til sammenstød mellem to grupper ved Hells Angels' rockerborg i Nørresundby. Men ingen vil tale med politiet, som nu ransager borgen.

Offentliggjort Sidst opdateret