Slovensk mand skal i fængsel for at tigge i Aarhus
Skærpet straf for tiggeri er torsdag taget i brug i Østjylland efter en række lignende sager i København.
En 52-årig slovensk statsborger er blevet anholdt for at tigge på Strøget i Aarhus.
Det oplyser Østjyllands Politi i døgnrapporten.
Manden har erkendt tiggeriet. Ved anholdelsen onsdag forklarede han, at han havde brug for penge til strenge til en guitar, så han kan være gademusikant.
Torsdag er den slovenske mand blevet idømt 14 dages ubetinget fængsel for betleri. Manden er løsladt og skal afsone sin straf på et senere tidspunkt.
Dommen kommer som følge af den skærpede lovgivning, som trådte i kraft 21. juni i år.
En række udenlandske statsborgere er allerede blevet idømt fængselsstraffe for betleri i København. En person er blevet udvist.
Før lovændringen udløste tiggeri først en advarsel, og ved gentagne tilfælde en uges betinget fængsel.
Nu straffes tiggeri i udgangspunktet med to ugers ubetinget fængsel.
Hvis man bliver taget i at tigge i gågader, ved stationer, i offentlige transportmider eller i og ved supermarkeder, udløser det ikke først en advarsel.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde