Da sneen væltede ned fra himlen i december, skabte det kaos over det meste af landet. Nu er tøvejret sat ind, og sneen giver problemer igen - nu i form af smeltevand.
Det er særligt i Nord-, Øst- og Vestjylland, at smeltevandet skaber kaos. Det rammer vejene, hvor der ligger store vandpytter. Men også bygninger lider under vandmasserne.
Falck melder om 36 henvendelser om vandskader i regionerne i Nord- og Midtjylland siden fredag aften. Det drejer sig både om vand, der trænger ind i bygninger, og vand, som står op langs soklen.
I Midt- og Vestjylland går vandet også ud over togtrafikken. Ifølge P4 Midt- og Vest har togselskabet Arriva aflyst flere afgange på strækningen mellem Struer og Viborg lørdag morgen på grund af vand på togskinnerne.
Også i Østjylland skaber smeltevandet problemer for trafikken. Hos Østjyllands Politi melder man om flere oversvømmede veje.
- Vi har haft en del smeltevand på vejene. Det er især op mod Randers, at det giver problemer, fortæller politiets vagtchef i Østjylland.
På Bornholm, som blev hårdest ramt af snevejret, ligger der fortsat masser af sne. Men det giver trods mængderne ikke problemer med smeltevand. I hvert fald ikke endnu.
- Vi har ikke haft nogen problemer. Men vi har da haft noget regnvejr, så det er noget, vi er meget opmærksomme på, siger politiets vagtchef på Bornholm.
Heller ikke på Sydsjælland og Lolland-Falster, hvor det også sneede meget i december, giver tøvejret de store problemer.
- Vi har et par steder, hvor der står vand på vejene, og kommunerne har været ude at sætte skilte op. Men det er ikke noget, der giver de store problemer, siger politiets vagtchef i Næstved.
At det øvrige Danmark ikke er så hårdt ramt, som Nord- og Midtjylland, understreges af henvendelser til Falck. I den resterende del af landet har Falck kun modtaget seks anmeldelser om vandskader.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde