Smuglede et ton khat
Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Indtil flere blev stoppet i forsøg på at smugle varer ind i Danmark søndag ved Rødby Færge. Størst fangst var dog over et ton khat.
SKAT og grænsepolitiet gennemførte søndag aften en større razzia ved Rødby Færge, og her gik flere i nettet. Klokken 17.26 undersøgte SKAT en hollandsk indregistreret varebil ved afkørslen fra færgen. Varebilen viste sig at være fyldt med khat, der blev vejet til over et ton.
Den 19-årige chauffør, der er fra Estland, blev anholdt og kunne godt erkende forsøg på indsmugling ved grundlovsforhøret i Retten i Nykøbing søndag. Han fik en straksdom på seks måneders ubetinget fængsel og efterfølgende seks års udvisning af Danmark.
Kontrollen gav også pote, da narkohundene snusede sig frem til morfinpiller og hash, der blev forsøgt smuglet ind - dog i betydeligt mindre mængder.
Og to herboende mænd valgte at stille deres varebil og tage benene på nakken, da de så kontrollen. Da SKAT kiggede nærmere på bilen, viste den sig at være fyldt til randen med øl - hele tre paller - over 300 kasser.
Politiet fik fat i den ene mand, men han kendte ikke noget til den parkerede bil.
Da han fandt ud af, at politi og SKAT har beslaglagt bilen, vendte hukommelsen tilbage. Han ringede mandag morgen og indrømmede, at bilen var hans. Han får nu en hilsen fra SKAT med en klækkelig bøde for smugleri.
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub