Ifølge P4 Trafik skyldtes uheldet en lastbil, som satte sig på tværs på grund af det glatte føre.
Fredag formiddag oplyser Østjyllands Politi, at der har været flere mindre færdselsuheld grundet glatte veje.
- Flere steder er der "sort is", så selv om vejen ser fin ud, kan det være meget glat. Kør forsigtigt, og hold god afstand til forankørende, skriver politikredsen på X.
Også Midt- og Vestjyllands Politi har meldt om et trafikuheld.
- Vi er i øjeblikket til stede på Herningvej ved Skaustrupvej/Tvis i anledning af færdselsuheld. Der er etableret omkørsel på grund af uheldet, skrev politikredsen, der opfordrede til, at man kører forsigtigt og følger politiets anvisninger.
Cirka klokken 10.00 oplyste vagtchef Allan Riis, at en person er blevet kørt til Aarhus Universitetshospital med alvorlig personskade.
Kødannelsen efter uheldet var ophørt, og vejen var igen farbar, oplyste han.
Opdatering Esbjergmotorvejen: Motorvejen i østlig retning mellem lufthaven og Korskroen er genåbnet og der er ryddet op. Vagtchefen #politidk
— Syd- og Sønderjyllands Politi (@SjylPoliti) January 3, 2025
Ifølge TV 2 oplyste politiet tidligere på morgenen, at uheldet kunne skyldes glat føre.
Annonce
Omkring klokken 07.45 skrev politikredsen, at "vejrlig og undersøgelser på stedet giver kødannelse". Bilisterne opfordres desuden til at have tålmodighed og at søge alternative veje.
Også Nordjyllands Politikreds har meldt om problemer i trafikken.
- Det samlede billede er, at vi har haft en del uheld. Ikke noget alvorligt, men trafikmæssigt har vi haft en del anmeldelser, sagde vagtchef Jesper Sørensen omkring klokken 09.00.
Han fortalte videre, at der fortsat lå sne, sjap og is på fortove og vejbaner, og han opfordrede til, at man generelt færdedes efter forholdene.
I østgående retning var Esbjergmotorvejen spærret på grund af et færdselsuheld mellem lufthavnen i Esbjerg og Korskroen.
Det oplyste Syd- og Sønderjyllands Politi på X lidt før klokken 09.15.
Der har været flere mindre færdselsuheld i det østjyske pga glatte veje. Flere steder er der "sort is", så selvom vejen ser fin ud, kan det være meget glat. Kør forsigtigt og hold god afstand til forankørende. #politidkpic.twitter.com/CuNc7hU1OQ
Omkring klokken 10.30 skrev politikredsen, at motorvejen var genåbnet i østlig retning, og at der var ryddet op.
Der er ifølge vagtchefen tale om et solouheld, som er sket på grund af glatføre.
Både Østjyllands og Nordjyllands Politi har desuden opfordret til, at man som bilist pakker bilen med ting som vand, mad og et tæppe.
- Hvis du skal ud at køre, så kør forsigtigt, da vejene kan være glatte!
Annonce
- Det er en god idé at medbringe et tæppe, en skovl og lidt mad og drikke - hvis man skulle sidde fast!, skrev Østjyllands Politi klokken 06.45.
Politikredsen har desuden rådet til, at ruder og lygter renses for sne og is. Man skal heller ikke køre ud, hvis man ikke har fået skiftet fra sommerdæk, skrev politiet videre.
Sydøstjyllands Politi skrev på X, at det "sner en hel del".
FÆRDSELSUHELD PÅ MOTORTRAFIKVEJEN ( UD FOR RØNDE - DJURSLAND! EN LASTBIL SPÆRRE BEGGE RETNINGER!
Der er sket et større færdselsuheld på stedet - søg alternative veje.
Derfor opfordrede politikredsen til, at man kørte forsigtigt, og at man desuden tog afsted i god tid, hvis man skulle ud fredag morgen.
/ritzau/
Vi er i øjeblikket tilstede på Herningvej ved Skaustrupvej /Tvis i anledning af færdselsuheld. Der er etableret omkørsel på grund af uheldet. Kør forsigtigt og følg politiets anvisninger. Opdateres. #politidk
Vi arbejder fortsat på Herningvej ved Skaustrupvej/Tvis hvor vejrlig og undersøgelser på stedet giver kødannelse. Hav tålmodighed og søg alternative veje. #politidk
POV: Det kommer aldrig dårligt igen at preppe bilen med tæppe, vand, skovl, lygte, opladet mobil, fyldt termokande og måske en snack, før du kører afsted på en kold snevejrsdag. #politidk#rettidigomhu
Esbjergmotorvejen spærret pga. færdselsuheld mellem Esbjerg lufthavn og Korskroen i østgående retning. Gør plads for redningskøretøjer. Ukendt tidshorisont. Vagtchefen https://t.co/U6aoXyjDyO
— Syd- og Sønderjyllands Politi (@SjylPoliti) January 3, 2025
Morgentrafik på E47-motorvejen ved Lundtofte nord for København. Flere steder landet rundt oplever bilisterne sne og glatte veje fredag morgen. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Seneste artikler
Kommunen stod ved døren: - Vi var skjult
Et mausoleum over dansk sukkerproduktion
Forfatteren bag Badehotellet og Krøniken er død - 78 år
Pless jubler: Lykkelig for, at hun fortsætter
Jimmy hejser flaget: Veteraner kommer på finansloven
Mest læste artikler
Nakskov Sukkerfabrik lukker
Kraftig brand i villa
Sukkerdirektør svarer: Hvad nu med Nakskov og Nykøbing?
16-årig overfaldet med kniv ved skole
Klimaminister tager afstand fra gasrør til Lolland efter lukket fabrik