Et gevær, der fredag aften blev fundet i Tingbjerg i København, har rystet politiet. Det viste sig at være en kraftig jagtriffel, der på snigskyttemanér var udstyret med både kikkertsigte og lyddæmper.
- Det viser jo, at der er alvorlige våben til stede, siger vagtleder Mads Firlings.
Politiet blev først på aftenen kaldt til Tingbjerg, fordi en mand gik rundt med et gevær. Da den første politipatrulje nåede frem til Solgavlen fandt betjentene det uhyggelige våben liggende på jorden.
Tre unge i nærheden blev anholdt, men de to betjente blev hurtigt omringet af en gruppe på 10-15 truende unge, og de måtte lade de anholdte gå. De blev straks kørt væk i en rød bil, hvorefter gruppen forsvandt.
Episoden fik politiet til at sende store styrke til Tingbjerg, men sent fredag aften var der ingen spor af hverken de anholdte eller deres befriere.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde