Snydt af Armani-jakkesælger
Foto: Anders Knudsen, arkivfoto
Anders Knudsen, arkivfoto
Nakskovit mødte tilfældigt udenlandsk mand på gaden, der ville sælge ham 16 jakker, men virkeligheden viste sig at være en anden.
En 57-årig mand fra Nakskov meldte i weekenden til politiet, at han var blevet snydt og bedraget af en udenlandsk jakkesælger, som han tilfældigt havde mødt i Tømmergade i Nakskov.
Den sydeuropæisk udseende mand havde tilbudt ham otte jakker af mærket Armani for 2.000 kroner, som han havde købt til en messe og ikke havde plads til i flyet hjem.
Da nakskovitten slog til, blev han tilbudt yderligere otte jakker for 1.500 kroner stykket.
Han skulle så lige hente nogle flere penge for at afslutte handelen, men da de afregnede, blev nakskovitten forvirret, og det endte med, at han stod med blot 10 jakker, som han havde betalt 3.700 kroner for.
Det viste sig endvidere, at det ikke var Armani-jakker, men jakker af mærket AC, der forhandles i en helt anden billigere prisklasse.
Den udenlandske mand var cirka 40-50 år og 175-180 centimeter høj og kraftgt bygget. Han havde sort kort hår og var iført en spraglet skjorte.
Han kørte fra stedet i en hvid Skoda Octavia stationcar.
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker