Søfolk kan være befriet

Ifølge nyhedsportalen maritime danmark.dk er det danske fragtskib Leopard angiveligt blevet befriet af et tyrkisk krigsskib i Adenbugten. Oplysningen stammer fra den anerkendte avis Tradewinds.

- Men oplysningerne er ikke bekræftet fra anden side, skriver den danske nyhedsportal maritimedanmark.dk.

Ifølge Tradewinds kom tyrkiske Nato-soldater i eftermiddags om bord på det danske fragtskib. Det skete efter, at krigsskibets helikopter først havde konstateret, er der ikke var tegn på aktivitet om bord, skriver nyhedsportalen.

Der var angiveligt heller ingen pirater om bord på det danske fragtskib, da de tyrkiske soldater bordede skibet.

Soldaterne gik i gang med at bryde ind i det sikringsrum, hvor dens seks mand store besætningen - herunder to danskere, menes at befinde sig. Men der foreligger i øjeblikket ingen yderligere oplysninger om besætningens skæbne.

Det har ikke været muligt at træffe repræsentanter fra rederiet Shipcraft, og rederiets hjemmeside er fjernet fra internettet.

Tidligere torsdag sagde vicedirektør i Danmarks Rederiforening Jan Fritz Hansen, at skibet var blevet kapret.

- Det, vi har fået oplyst, er, at skibet er blevet kapret, sagde Jan Fritz Hansen til Ritzau.

Søværnets Operative Kommando vil kun oplyse, at det danske krigsskib Esbern Snare ikke har deltaget i nogen operation, og SOK henviser i øvrigt til Udenrigsministeriets Borgerservice.

Borgerservice kan heller ikke oplyse noget om den mulige Nato-aktion og henviser til Forsvarsministeriet, som igen henviser til Udenrigsministeriets Borgerservice.

/ritzau/

Tyrkiske Nato-soldater har angiveligt befriet fragtskibet Leopard i Adenbugten. Det har ikke kunnet bekræftes

Offentliggjort Sidst opdateret