Solarie-lurer filmede kvinde med mobiltelefon
Politiet fandt afslørende billeder på 44-årig mands telefon efter anholdelse i solcenter i Roskilde.
En 34-årig kvinde fra Roskilde forventede formentlig, at hun uset kunne smide tøjet, da hun torsdag formiddag lagde sig under de kunstige solstråler i det lokale solcenter.
Hun tog fejl. En 44-årig mand fra Greve lurede i nabokabinen, og med sin mobiltelefon filmede han kvinden ind over kabineadskillelsen, oplyser Midt- og Vestsjællands Politi.
Mandens forehavende blev dog opdaget og kvinden tilkaldte politiet, som ankom til solcentret, hvor den 44-årige mand blev anholdt for blufærdighedskrænkelse.
Ved gennemsyn af indholdet på mandens telefon fandt politiet billeder af den solbadende kvinde.
Den 44-årige mand blev sigtet efter straffelovens bestemmelse om blufærdighedskrænkelse, men politiet vurderede, at sagen ikke var alvorlig nok til at holde på manden, og han blev derfor løsladt efter at være blevet afhørt og sigtet.
Når politiet har afsluttet efterforskningen af sagen, vil den blive sendt til anklagemyndigheden, som skal vurdere, om der skal rejses tiltale mod manden med henblik på at få ham dømt ved retten.
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker