Sønderjysk motorvej er åbnet efter uheld med 23 biler
En lægehelikopter kunne givet politiet værdifulde oplysninger om et stort færdselsuheld på Sønderjyske Motorvej tirsdag formiddag. Foto: Scanpix/Nikolai Linares/arkiv
Nikolai Linares/Ritzau Scanpix
En glat sønderjysk motorvej, der tirsdag formiddag lagde asfalt til et større uheld, er helt genåbnet.
Efter et større uheld tidligere tirsdag er Sønderjyske Motorvej helt genåbnet i nordgående retning.
Alle spor er farbare, oplyser Vejdirektoratet.
Tirsdag formiddag var i alt 23 køretøjer, heraf seks lastvogne, involveret i et stort færdselsuheld på Sønderjyske Motorvej.
Seks personer blev bragt til lokale sygehuse.
Uheldet var så omfattende, at trafikken blev spærret i nordgående retning mellem Vonsild og Kolding S. Det oplyste politiet og Vejdirektoratet.
- Vi var så heldige, at der var en lægehelikopter i luften, og den kunne give os overblikket, siger vagtchefen hos Sydøstjyllands Politi.
Der var tale om ét samlet uheld, lød det kort efter klokken 13.
På grund af sneen kunne lastvogne ikke benytte krybesporet. Det kan muligvis have været en medvirkende årsag til de mange sammenstød.
Uheldet gav anledning til længere køer, der dog er ved at være opløst. Sådan lyder meldingen fra Vejdirektoratet tirsdag eftermiddag.
Men trafikanter, der bevæger sig ud på strækningen, kan stadig regne med omkring 20 minutters forsinkelse.
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker