Mens politi, brandvæsen og ambulance stod klar, sov en 19-årig mand fra Odense trygt videre i 12 meters højde.
Det viste sig, at den unge mand tidligt fredag morgen var krøbet ud af sit vindue oppe i højderne og så gået over taget til en karpap længere henne i husrækken, hvor der var morgensol.
Der havde han lagt sig til at sove med dynen over sig og ørepropper i ørerne, fortæller vagtchefen hos Fyns Politi.
Da den unge mand lå på en lille afsats på kun halvanden gange to meter, var der flere forbipasserende, der fandt situationen en smule farlig. Så brandvæsnet blev tilkaldt med en springpude.
Det lykkedes dog forsigtigt at få vækket den 19-årige ved hjælp af brandvæsnets stige. Politiet har nu forklaret ham, hvad man synes om hans skønhedssøvn under åben himmel.
Juristerne hos Fyns Politi vil samtidig vurdere, om man kan give manden en bøde for at udløse en unødig redningsaktion.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde