Spillehal i Vanløse røvet

Efter at have smadret en dør til spillehallen Chancen på Jydeholmen i Vanløse truede to maskerede røvere spillehallens personale med en stor køkkenkniv natten til mandag. Det resulterede i, at de fik udleveret en sort pengekasse, oplyser Politiets centrale vagtleder i København, Søren Wiborg.

Hvor mange penge det drejer sig om, kan politiet ikke sige, men den helt store gevinst er det sandsynligvis ikke blevet til for gerningsmændene.

- De får truet sig til en pengeboks, og den indeholder et ukendt pengebeløb i mønter, siger Søren Wiborg.

Røverne stak efter røveriet af til fods i retning mod Ålekistevej. Begge beskrives som omkring 175 centimeter høje og engelsktalende. De havde sorte elefanthuer og sorte hættetrøjer på.

/ritzau/

To maskerede gerningsmænd slap natten til mandag væk med et ukendt pengebeløb efter et røveri mod en spillehal i Vanløse.

Offentliggjort Sidst opdateret