Spilleklub røvet med maskinpistol: Truede sig til Porsche
Tre gerningsmænd truede sig til penge og bilnøgler med "mindre" maskinpistol og kniv på Vesterbro i København.
En gruppe mænd sad formentlig og spillede kort natten til fredag i en spilleklub, da tre unge stormede lokalet og truede sig til udbytte med en mindre maskinpistol og en kniv.
Det oplyser Københavns Politi.
- Nogle mænd sidder i en spilleklub, da tre gerningsmænd kommer ind. To af dem er bevæbnet, og de truer sig til værdier i form af penge og bilnøgler. Herefter stikker de af fra stedet, siger vagtchef Henrik Brix til Ritzau.
Røverne stikker af i bilen, som de stjålne nøgler passer til. Der er tale om en Porsche, som politiet leder efter.
Det er en mørkegrøn Porsche Cayenne firhjulstrækker med registreringsnummer AA 19 189.
- Ser man den, skal man ikke selv gøre noget, men i stedet ringe 114. Vi ved ikke, om gerningsmændene fortsat er bevæbnede, siger Henrik Brix.
Røveriet fandt sted i en spilleklub på Haderslevgade på Vesterbro i København.
Der er ikke mange oplysninger eller et signalement af mændene, der blot beskrives som yngre og af udenlandsk herkomst.
Ofrene for røveriet er chokerede, men kom ikke noget til. Våbnene blev udelukkende brugt som trussel mod mændene.
Maskinpistolen er blevet beskrevet af vidnerne som "mindre", da det for mændene har set ud som en maskinpistol, der dog så mindre ud end dem, som politiet bruger, oplyser vagtchefen.
Politiet ved ikke, hvilken retning røverne tog flugten i.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde