Spritbilist stak af fra politiet
Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
En 27-årig spirituspåvirket mand stak natten til søndag af fra politiet.
En 27-årig mandlig bilist fra Nykøbing havde natten til søndag tydeligvis ikke lyst til at komme i nærkontakt med politiet.
Da politiet klokken 01.45 på Søndergade i Sakskøbing kunne konstatere, at manden var påvirket af spiritus, tog han nemlig flugten.
Det lykkedes dog for politiet at fange manden igen, og han blev taget med på politistationen i Nykøbing, hvor han fik taget en blodprøve.
Vagtchef Søren Østervig fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi oplyser, at den 27-årige både vil blive sigtet for spirituskørsel og for overtrædelse af straffeloven, fordi han stak af, efter han var blevet anholdt.
En halv times tid før, den 27-årige nykøbingenser blev stoppet, gjaldt det også spirituskørsel. Denne gang i Nakskov og uden samme dramatik. På Svingelsvej stoppede politiet en 45-årig mand fra Horslunde, som efterfølgende blev sigtet for sin overtrædelse af færdselsloven.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde