Stadig ikke et eneste juleindbrud på Bornholm
Indbrudstyvene holder tilsyneladende lang juleferie på klippeøen. Til gengæld elsker juletyvene Nordsjælland.
Godt 1300 indbrud er der indtil videre blevet begået i juledagene, men Bornholm holder sig stadig fri for indbrudstyvene.
Her har man fortsat ikke registreret et eneste indbrud, viser en opgørelse fra Rigspolitiet mandag.
Indbrudstyvene elsker til gengæld at gå på rov i Nordsjælland. Her har politiet indtil videre registreret 214 indbrud. Det gør Nordsjælland til det område med flest indbrud i villaer, lejligheder og andre steder i denne jul.
Opgørelsen gælder for perioden fra 20. til 27. december.
Hver dag i julen samler Rigspolitiet informationer om antallet af anmeldelser, og i døgnet for 27. december blev der anmeldt 149 indbrud.
Det er lidt færre indbrud end dagen før, hvor 199 anmeldte, at deres bolig havde haft besøg af ubudne gæster.
Kigger man på hver af juledagene, har lidt flere personer end sidste år mistet smykker, mobiltelefoner, penge og andre ting.
Til gengæld er det ikke så slemt som i 2013. Her nåede man op på 2096 indbrud i alt.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned