Stjal parfumer for 10.000 kroner: Anholdt i bussen

Arkivfoto: Rigspolitiet

En butikstyv slap i første omgang væk med sit bytte, men da han sad i bussen på vej væk, dukkede politiet op.

Offentliggjort Sidst opdateret

En 44-årig udenlandsk mand blev mandag aften ved 19-tiden anholdt af politiet i forbindelse med en kontrol af en bus på Herthadalsvej i Nørre Alslev.

Bussen var blevet udtaget til kontrol af politiet og Toldstyrelsen, og i den 44-åriges bagage fandt myndighederne en taske med det, politiet betegner som "temmelig dyre" parfumer.

Manden havde været med en af færgerne fra Puttgarden til Rødbyhavn. Her var en af færgens butikker blevet udsat for tyveri, og signalementet på gerningsmanden svarede til den 44-åriges udseende.

Han blev derfor anholdt og sigtet for butikstyveri, oplyser politiet i døgnrapporten. Han bliver tirsdag eftermiddag fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Nykøbing.

Specialanklager Anne Marie Fink fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi oplyser, at parfumerne har en samlet værdi af cirka 10.000 kroner, men det har ikke været muligt at få oplyst, hvor mange parfumer og hvilke mærker, der er tale om.