Stor eftersøgning af mand over bord ved Anholt
En stor eftersøgning efter en sejler, der er faldet over bord ud for Anholt, har været i gang siden sidst på formiddagen tirsdag.
Tirsdag ved 16-tiden oplyser Søværnets Operative Kommando, at man udvider søgeområdet.
I første omgang forventede Søværnets Operative Kommando (SOK), at det ville være en hurtigt overstået redningsaktion, men det har vist sig at være mere kompliceret end som så.
Den 55-årige mand er iført redningsvest og burde være let at få øje på.
Men hen på eftermiddagen har det område, hvor det var sandsynligt, at sejleren ville befinde sig, været gennemsøgt flere gange - uden resultat.
Det var klokken 10.24, at sejlerens makker på båden slog alarm, og en redningsaktion blev sat i værk.
I aktionen deltager adskillige redningsbåde fra både Anholt og fastlandet. Flyvevåbnets helikoptere er sat ind i eftersøgningen, og fra søværnet medvirker patruljefartøjet Diana.
Tirsdag eftermiddag deltager også et fartøj fra Marinehjemmeværnet med otte frivillige i indsatsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker