Storebæltsbroen skal teste autoværn og lukker kortvarigt
Natten til søndag lukker Storebæltsbroen to gange kortvarigt, da man skal udføre en test i fuld skala af de mobile autoværn på broen. (Pressefoto). Foto: A/S Storebælt/Free
A/S Storebælt/Free
Natten til søndag må bilister i tidsrummet mellem 02.00 og 04.30 væbne sig med tålmodighed på Storebæltsbroen.
Natten til søndag bliver Storebæltsbroen lukket kortvarigt. To gange i nattens løb vil broen i en lille halv time ad gangen blive spærret i begge retninger. Det sker i forbindelse med en test af sikkerhedsudstyr på broen.
Driftsselskabet A/S Storebælt oplyser i en pressemeddelelse, at spærringerne vil forekomme i perioden mellem klokken to og klokken halv fem natten til søndag.
Det er broens såkaldte mobile overledninger, som skal testes. De mobile overledninger er flytbare autoværn, som automatisk kan flyttes og benyttes til at lede trafikken fra ét spor på broen over i det modgående.
De flytbare autoværn er installeret fire steder på broen og er 60 meter lange.
Nattens test er den anden af i alt to planlagte test i denne omgang. Den første test blev udført for to uger siden. Også den foregik, mens de færreste rakkede rundt på motorvejene, nemlig om natten.
Det er anvendelsen af trafiktavler og bommen til styring af trafikken, som i denne omgang skal testes. Ifølge driftsselskabet er det nødvendigt med en test i fuld skala, og derfor er det nødvendigt at lukke broen kortvarigt.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker