Stormen kræver endnu et offer: Mand kører ind i træ
Stormen krævede tirsdag morgen endnu et offer. En mand mistede livet, da han i sin bil kørte ind i et træ, som i stormvejret mandag aften var væltet ud over kørebanen.
Ulykken skete på Grevingevej i Gislinge ved Holbæk ved 6.30-tiden, oplyser Midt- og Vestsjællands Politi.
Da bilen ramte træet, blev manden slynget ud af bilen, så han fik en af træets grene gennem brystet. Han døde tilsyneladende på stedet.
Den omkomne mand er 56 år og fra Asnæs, oplyser politiet.
Indtil videre har ingen vidner meldt sig. Derfor er det sparsomt med oplysninger om, hvordan ulykken skete.
Da stormen var på sit højeste mandag, omkom en 21-årig mand i Gilleleje, da en husgavl væltede ned over ham, mens han var i færd med at tage billeder af stormvejret. Den dræbte var asylansøger fra Kosovo og var på besøg hos familie i Gilleleje.
Adskillige blev såret under det voldsomme vejr, der gav travlhed på skadestuer rundt om i landet.
I Brøndby er en 32-årig kvinde stadig i kritisk tilstand, efter at hun blev ramt af et stykke træ fra bygningen over for sin lejlighed.
I Halk ved Haderslev blev en kvinde hårdt kvæstet, da hun blev fanget under et nedstyrtet tag.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker