OPDATERET KLOKKEN 14.40: En person anholdt efter større politiaktion.
Margit OlsenMargitOlsen
OffentliggjortSidst opdateret
I en baggård bag ved Netto ved Strandgade i Nykøbing har der onsdag været en større politiaktion.
- Vi fik kort før klokken 11.30 en anmeldelse om, at der var en person i en lejlighed, som var i besiddelse af en pistol, fortæller vagtchefen hos Sydsjælland og Lolland-Falsters politi. Der blev derefter tilkaldt politifolk fra flere steder på Lolland-Falster.
Mange politifolk, deraf flere kampklædt og bevæbnet med maskinpistoler, tog opstilling både både i Frisegade og Strandgade:
Kort før klokken 13 kom en mand ud af en ejendom lagde sig ned på maven og blev straks anholdt.
Efter anholdelsen af manden gik betjente bevæbnet med maskinpistoler ind i huset med manden.
Annonce
- Der blev efter anholdesen lavet en ransagning i den lejlighed, hvor manden havde opholdt sig. Men der blev ikke fundet en pistol, fortæller vagtchefen.
Der er tale om en 23-årig mand fra København, som efter anholdelsen og ransagningen, blev taget med til afhøring af politiet. Det ventes ikke, at der vil blive grundlovsforhør, da der ikke er fundet en pistol i forbindelse med anholdelsen. Politiet havde dog andre sager, som de gerne ville tale med ham om, fortæller vagtchefen.
Den 23-årige var på besøg hos en kvinde i lejligheden i Nykøbing.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde