Større antal dåser med tørshampoo fundet efter eksplosion i Helsinge
Et større antal dåser med tørshampoo har formentlig været årsag til eksplosion i rækkehus i Helsinge. Det oplyser politiet. Foto: Keld Navntoft/Ritzau Scanpix
Eksplosion i rækkehus i Helsinge sættes i forbindelse med større antal dåser med tørshampoo, siger politiet.
Et større antal dåser med tørshampoo er fundet i et rækkehus i Nygade i Helsinge, hvor en eksplosion fandt sted kort før 19.30 på første sal torsdag aften.
Det oplyser Nordsjællands Politi til Ritzau.
Her kom en pige på 10 år, tre piger på 13 år og en kvinde på 44 år alvorligt til skade, hvoraf flere er kommet "meget alvorligt" til skade, lyder det.
Vicepolitiinspektør ved Nordsjællands Politi Anne Alsøe oplyser i et skriftligt svar til Ritzau, at dåserne formentlig er årsag til eksplosionen og den efterfølgende brand.
- Der er fundet et større antal dåser tørshampoo på stedet, og vi arbejder derfor ud fra en teori om, at det er uforsigtig omgang med disse i kombination med brug af lightere, der har forårsaget branden.
Tørshampoo er et hårprodukt, der kan rengøre håret uden at bruge vand eller sæbe. Derfor kommer det i en sprayflaske, ligesom eksempelvis hårlak.
Den endelige årsag til branden kan ifølge hende først klarlægges helt, når resultaterne af de tekniske undersøgelser er kommet, og når politiet har afhørt de involverede.
En 43-årig mand kom desuden lettere til skade, efter at han hjalp børnene og kvinden ud af lejligheden.
- Der er udvist ualmindelig stor handlekraft, og der er ingen tvivl om, at det kunne vær gået meget værre for de involverede, hvis han ikke havde reageret så reageret så resolut, lyder det fra Anne Alsøe.
Af hensyn til tavshedspligten kan Nordsjællands Politi ikke give yderligere oplysninger om de tilskadekomnes tilstand.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned