STØRRE FORURENING: BRANDFOLK BRUGTE ET TON KATTEGRUS
Foto: Presse-fotos.dk
.
En større olieforurening ramte mandag morgen Saxkjøbing Sukkerfabrik.
Den tidligere sukkerfabrik i Sakskøbing blev mandag morgen ramt af en større olieforurening. Der blev slået alarm kort før klokken 08, og ifølge indsatsleder Patrick Nielsen fra Lolland-Falster Brandvæsen var der løbet en hel del olie ud på et areal inde på fabriksområdet i forbindelse med, at der var blevet slået hul på en nedlagt transformatorstation.
- Vi fik inddæmmet det med kattegrus, og så er kommunens miljøvagt sat på sagen og holder øje med det. Vi brugte cirka et ton kattegrus og havde otte brandfolk fra Sakskøbing og Maribo med ude. Vi fik også hjælp fra kommunens Park & Vej, der hjalp med en trailer til at transportere en del af kattegruset, fortæller Patrick Nielsen.
Ifølge indsatslederen skulle olien ikke være løbet i kloakken. Politiet er ved at undersøge, hvordan udslippet kunne ske.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned