Stort narkobeslag i Rødbyhavn
Foto: Claus Hansen
Claus Hansen
16,4 kilo amfetamin og en mindre mængde hash blev beslaglagt i går, oplyser politiet.
I går ved middagstid foretog SKAT en rutinemæssig indrejsekontrol i Rødbyhavn af en tysk indregistreret turistbus ved ankomsten til Danmark. Bussen var startet i Paris og havde undervejs samlet passagerer op i Belgien, Holland og Tyskland og skulle til Sverige via København.
I bussen befandt sig i alt 24 turister af forskellig nationalitet. Al bagage blev gennemgået og til sidst lå en kuffert, som ingen af passagererne ville kendes ved. Kufferten blev undersøgt, og det viste sig, at den udover enkelte beklædningsgenstande indeholdt 16,4 kg amfetamin og en mindre mængde hash, oplyser Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi i en pressemeddelelse.
Personerne i bussen blev anholdt med henblik på at finde ejermanden til kufferten. Afhøringer og tekniske undersøgelser kunne ikke umiddelbart fastlægge ejerskabet til nogen personer i bussen, hvorfor de alle i går aftes blev løsladt igen. Politiet efterforsker fortsat sagen.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned