Strid om agent i våbensag skal til Højesteret
De amerikanske politimyndigheders brug af en civil agent, der indirekte fremprovokerede levering af farlige våben i København, skal nu vurderes af Højesteret.
En svensk mand på 49 år har af Procesbevillingsnævnet fået tilladelse til at anke en dom fra Østre Landsret, fordi sagen er principiel.
I en sportstaske bragte svenskeren et raketstyr og et AK 47-gevær til Rødovre, hvor han blev mødt af en person, der senere viste sig at være agent fra PET.
Svenskeren havde fået opgaven af en bekendt, Paul Mardirossian, som var mål for en hemmelig efterforskning sat i scene af det amerikanske narkopoliti, DEA.
DEA brugte en civil agent, som overtalte Mardirossian til at forsøge at levere våben til den colombianske guerillabevægelse Farc. Som betaling ville han få kokain i store mængder.
Herefter fik Mardirossian den 49-årige svensker til at bringe en vareprøve til København, hvor PET som led i et samarbejde med DEA tog imod tasken.
Da Københavns Byret vurderede sagen mod den 49-årige, blev det slået fast, at forbrydelsen kun blev til noget på grund af de amerikanske myndigheders agent.
Og byretten sagde også, at den amerikanske aktion var ulovlig efter danske regler - her må myndighederne ikke fremprovokere en lovovertrædelse, som ellers ikke ville blive begået.
Men Østre Landsret var i sommer uenig. Landsretten fulgte anklagemyndighedens påstand om, at den 49-årige skulle straffes i fuldt omfang.
Begrundelsen var, at den amerikanske agent ikke direkte havde overtalt den 49-årige til at bringe de to våben til København.
Og derefter blev resultatet fængsel i tre år i stedet for byrettens forholdsvis milde resultat på et år og tre måneder.
Afgørelsen i Højesteret kan få videre betydning i takt med det tættere internationale politisamarbejde, mener den 49-åriges forsvarer, advokat Henrik Dupont Jørgensen.
- Vi må forvente, at dansk politi i fremtiden bliver inddraget i flere og flere udenlandske agentaktioner, og det er derfor vigtigt at få afklaret, hvorvidt dansk politi må medvirke til videreførelse af agentaktioner, som efter danske forhold ville være ulovlige, mener Dupont Jørgensen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned