Strømsvigt giver togproblemer i hele landet til fredag formiddag
Strømsvigt i Aarhus giver togforsinkelser i hele landet. Fredag formiddag ventes togene at køre normalt igen.
Fredag morgen er der indsat togbusser mellem Langå, Aarhus og Skanderborg samt Fredericia og Vejle. Det oplyser DSB og Banedanmark. Der er aflyste tog og forsinkelser, som fredag morgen desuden har spredt sig til Fyn og Sjælland.
Et strømsvigt i Aarhus gav problemer for togtrafikken, fordi der ikke kunne sendes signaler ind og ud af Aarhus banegård. Men omkring klokken 8 fredag kan Banedanmark melde, at problemet er løst.
- Gode kolleger har knoklet igennem, og nu er der strøm igen. Derfor er problemet løst, og vi kan igen køre trafik til og fra Aarhus. Fokus er nu på at genoprette trafikken. Det tager tid, lyder det fra Banedanmark på Twitter.
Ifølge DSB kan det første tog køre fra banegården i Aarhus omkring klokken 9. Herefter ventes togtrafikken at kunne genoprettes i løbet af formiddagen.
Ifølge Banedanmark forventes det, at trafikken er normal igen omkring klokken 11:30.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker