Sundhedsfagligt personale på alarm 112

Foto: Laurie Sparham

Det skal fra 1. februar være en sundhedsfaglig person, der skal tage imod borgernes opkald på 112.

Offentliggjort Sidst opdateret

Af Marta Gramstrup Rasmussen og Jesper Bøgh

Da en elev på Katedralskolen sidst i september blev dårlig og fik brug for lægehjælp, gik der 26 minutter, før ambulancen nåede frem. Den lange responstid bliver forklaret med, at hændelsen i første omgang blev vurderet til en kørsel to, det vil sige en kørsel, der ikke haster. Efter der blev ringet fra Katedralskolen igen, blev kørslen dog ændret til en kørsel et - en hastesag.

Det er i dag politiet, der tager imod borgernes opkald til 112, og her afviser man, at der i denne specifikke sag kunne have disponeret anderledes.

For at sikre den optimale betjening fremover er det dog blevet besluttet, at der skal være sundhedsfaglig visitation på vagtcentralerne. Det fortæller Benny Jørgensen, der er chef for Præhospitalt Center i Region Sjælland.

- Fra 1. februar kommer der sundhedsfaglig visitation på vores vagtcentral. Og det er mit indtryk, at vi vil være mere præcise med at afsende den rigtige type af ressourcer til opgaverne. Politiet gør det ganske udemærket i dag, men der er ingen tvivl om, at når man får sundhedsfaglige personer til at lytte på hvad det er der bliver sagt, spørge ind til og få det uddybet yderligere, så vil vi være mere præcise i vores måde at afsende ressourcerne på, siger Benny Jørgensen.

Ifølge Benny Jørgensen bruger man allerede i dag sundhedsfaglig personale i forhold til akutlægehelikopteren.