Svingdør på Kofoedsminde

I morges bad politiet om hjælp til at finde en 40-årig ufarlig, men lettere hjælpeløs beboer fra Kofoedsminde i Rødbyhavn. Manden var forsvundet fra institutionen fredag klokken 17.30 Eftersøgningen af den 40-årige blev afblæst lørdag eftermiddag, nu var det så en ung beboer fra institutionen, der blev efterlyst. Den senest eftersøgte er en 27-årig mand. Han er 191 centimeter høj og vejer 66 kilo. Det eneste politiet ved om hans påklædning er, at han er iført en blå hættetrøje.
Den 27-årige udeblev efter en tilladt udgang på tre timer lørdag eftermiddag. Manden beskrives af politiet som ufarlig. Såfremt man ser ham bedes man kontakte politiet på telefon 114.
 




Lørdag morgen efterlyste politiet en 40-årig beboer fra Kofoedsminde. Lørdag eftermiddag blev en 27-årig mand sat på plakaten.

Offentliggjort Sidst opdateret