Svømmehal i Tarm genåbner: Forgiftning fortsat en gåde
Svømmehallen i i Tarm Idrætscentrer er lørdag genåbnet efter at have været lukket, fordi flere børn torsdag var blevet dårlige under et besøg i svømmehallen.
I alt endte 46 børn og ni voksne fra en idrætsforening i Hillerød med at blive kørt til en række midt- og vestjyske sygehuse efter episoden.
Det var umiddelbart den udbredte antagelse, at børnene var blevet dårlige på grund af klorforgiftning. Men en række test har nu slået fast, at der ikke har været et klorgasudslip.
Det skriver Ringkøbing-Skjern Kommune i en pressemeddelelse.
- Der er intet, der tyder på, at der er fejl i svømmehallens anlæg, ligesom vandkvaliteten er, som den skal være.
- Vi kan derfor med sikkerhed sige, at de unge ikke er blevet syge som følge af et klorudslip eller af en forurening i vandet, siger Jakob Bisgaard, chef for fagområdet By, Land og Kultur i Ringkøbing-Skjern Kommune.
Det er Ringkøbing-Skjern Kommune, der har tilsynspligten med svømmehallen. De ekstra prøver er foretaget af et godkendt laboratorium, der også står for de rutinemæssige tilsyn i svømmehallen, skriver kommunen i en pressemeddelelse.
Embedslæge Anne Hempel-Jørgensen har også været inde over sagen.
- Vi har været inde og vurdere forløbet og mulige årsager til sygdomsudbruddet. Det har imidlertid ikke været muligt fra embedslægens side at fastslå årsagen til den akut opståede situation, siger hun.
De 46 børn og ni voksne blev alle udskrevet fra forskellige sygehuse fredag formiddag og er nu hjemme i Hillerød.
Centerleder for idrætscentret, hvor svømmehallen ligger, Per Østergaard, glæder sig over, at alt tilsyneladende er, som det skal være på stedet. Han ærgrer sig dog over, at der ikke er fundet en forklaring.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde