Syg fange udsætter sag om våbenkup

Med flere timers forsinkelse kunne Retten i Næstved torsdag eftermiddag tage hul på sagen om det opsigtvækkende våbenrøveri fra kasernen i Antvorskov.

Pludselig sygdom hos en af fire tiltalte betød, at retssagen måtte udskydes til over middag.

Mystikken blev ikke mindre af, at hverken politiet, anklagemyndigheden eller retten ønskede at oplyse, hvad sygdommen bestod i - eller hvordan den sygdomsramte kunne nå at restituere så hurtigt. Da han blev ført ind i retten, var han bleg, men smilede.

Da sagen kom i gang viste det sig samtidigt, at en af nævningerne var inhabil og derfor måtte tages ud af sagen. Det blev dog ikke oplyst, hvorfor den pågældende blev erklæret inhabil.

Det var i januar 2009, at vagten på Gardehusarregimentets kaserne ved Slagelse blev overrumplet af bevæbnede røvere. De frakoblede alarmen og fik låst sig ind i den container, hvor der blev opbevaret flere hundrede automatvåben. Halvdelen af de mange våben er endnu ikke fundet.

Blandt de fire tiltalte er en sergent fra Antvorskov. Det er politiets opfattelse, at han leverede den insiderviden om vagtberedskabet, der muliggjorde kuppet.

/ritzau/

Pludselig sygdom hos en tiltalt og en inhabil nævning betød, at sagen om det historiske røveri mod en militær kaserne ved Slagelse først kom sent i gang.

Offentliggjort Sidst opdateret