Sygehusdirektør om fangeflugt: Personale opdagede intet
Foto: Ingrid RiisIngrid Riis
Sygehuspersonalet opdagede først, at der var sket noget, da fangeflugten var overstået.
Jakob PoulsenJakobPoulsen
OffentliggjortSidst opdateret
Personale og patienter på Nykøbing F. Sygehus har efter alt at dømme på intet tidspunkt været i fare under onsdag formiddags væbnede fangeflugt ved sygehuset.
Efter at have undersøgt sagen nærmere kan sygehusdirektør Ricco Dyhr konkludere, at det hele er foregået udenfor sygehusets mure.
- Jeg har været rundt og tale med personalet, og de har hverken set eller hørt noget. De opdagede det først bagefter, da der gik fængselsbetjente og politifolk rundt udenfor. Så det er 100 procent sikkert, at der ikke er foregået noget indenfor murene, og det er for os det vigtigste, siger sygehusdirektøren og tilføjer, at han endnu ikke har talt med politiet.
Ricco Dyhr var til møde i Sorø, da han fik meddelelse om fangeflugten, og han skyndte sig straks tilbage til Nykøbing. - Man bliver altid lidt overrasket over sådan en situation, men det første og vigtigste for mig var at finde ud af, hvorhenne på sygehuset, det var foregået, og om der havde været personale eller patienter involveret, fortæller han.
Han tilføjer, at arbejdet på sygehuset går videre helt som normalt.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker