Da en ung mand midt i sommervarmen kom spænende med handsker på hænderne på Frederiksberg, fattede en sygemeldt politibetjent mistanke.
- Han rullede vinduet i sin bil ned og råbte "stop, det er politiet," fortæller vicepolitiinspektør Jens Møller.
Den unge havde dog ikke lyst til at tale med ordensmagten. Han flygtede ind i en baggård, og lidt efter kunne betjente, der var på arbejde, anholde den 18-årige.
Kort forinden havde den unge ifølge politiet truet de ansatte i Danske Bank på Peter Bangsvej med en kniv. Fra kassen havde han selv taget kontanter og var stukket af.
Både ansatte i bankfilialen og en kunde løb efter.
Men den unge var hurtigst og havde rystet forfølgerne af, da han efter at have tilbagelagt cirka halvanden kilometer på Dalgas Boulevard blev set af den syge betjent.
Røveriet foregik klokken 12.15.
Desuden har politiet anholdt en jævnaldrende ung mand, oplyser vicepolitiinspektør Jens Møller fra Københavns Politi. Han sigtes for at have deltaget i bankrøveriet.
Politiet mener, at hans rolle var at være chauffør i en flugtbil, som holdt klar.
Begge mænd vil blive fremstillet i grundlovsforhør onsdag.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned