Sygeplejerskesag fortsætter bag lukkede døre
Arkivfoto. Foto: Anders Knudsen, arkivfoto
Anders Knudsen, arkivfoto
Forsvarer for drabssigtet sygeplejerske utilfreds med lukkede døre og kalder det for hemmelighedskræmmeri.
Tirsdag besluttede Landsretten at stadfæste byrettens kendelse om lukkede døre i sagen om den 30-årige sygeplejerske, der er sigtet for tre drab og ét drabsforsøg i slutningen af februar. Det skriver BT.dk.
Det er en dom, som kvindens forsvarer Jørgen Lange ikke er tilfreds med.
- Jeg finder det ikke rimeligt, at nu er der gået omkring fire måneder, siden hun blev anholdt. At det fortsat skal holdes for lukkede døre bør ikke få en blåstempling af Landsretten. Min klient har ikke haft et ønske om at skjule noget som helst, siger forsvarer Jørgen Lange til BT.dk.
Ifølge forsvareren har det taget hårdt på den sigtede kvinde at være varetægtsfængslet, men Landsretten valgte i stedet at lytte til anklager Jeanette Wincentz Andersen, der fortalte, at der stadig mangler at blive afhørt 15-20 personer i sagen.
Personer som ikke må få oplysninger og vigtige detaljer om sagen via pressen.
- Politiet skal kunne afhøre vidnerne, uden de er blevet bekendt med sagens detaljer af andre veje, har dommeren sagt ifølge BT.dk.
Retten tager i næste uge stilling til, om den 30-årige sygeplejerske fortsat skal være varetægtsfængslet.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde