Syv personer bragt på hospitalet efter brand i etageejendom
24 lejligheder evakueret under kraftig brand i ejendom i København. Syv personer er kørt på skadestuen.
Syv personer er bragt på hospitalet til observation efter en kraftig brand i en etageejendom i Upsalagade på Østerbro i København.
Det oplyser Hovedstadens Beredskab og Københavns Politi tidligt mandag morgen.
De syv personer er bragt til observation for mindre skader, og branden er slukket, skriver politiet i et tweet.
Hovedstadens Beredskab modtog anmeldelsen om branden kort før klokken fire natten til mandag.
Da slukningskøretøjerne nåede frem, stod der flammer ud af vinduerne i den lejlighed på første sal, hvor branden menes at være opstået. Røg fra den brændende lejlighed spredt sig til hovedtrappen og flere af de øvrige lejligheder i opgangen. Ejendommen har seks etager.
- Vi evakuerede derfor samtlige 24 lejligheder i opgangen, siger Frederik Ryber, der er vagthavende operationschef ved Hovedstadens Beredskab.
- Vi fik relativt hurtigt branden under kontrol, og vi har gennemsøgt hele opgangen og alle lejligheder, tilføjer han.
Et skadeservicefirma vil i løbet af mandagen besigtige omfanget af skader.
- Først derefter vil de evakuerede beboere få at vide, hvornår de kan vende tilbage til deres lejligheder, oplyser Frederik Ryber.
Slukningskøretøjer og mandskab fra fire stationer deltog i indsatsen med at få flammerne under kontrol.
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker