Tatoveret hjemmerøver kørte med bagbundet kvinde
En udenlandsk udseende mand vækkede ved totiden natten til torsdag en 52-årig kvinde i et kolonihavehus i Herlev ved København.
Gerningsmanden har ifølge Københavns Vestegns Politi brudt en havedør op, og han blev formentlig overrasket over, at der lå en person og sov i huset.
- Men han er fattet nok til at at vække kvinden og binde hende på hænderne, hvorefter han tvinger hende ind i hendes bil, og sammen kører de ned til en hæveautomat, hvor hun hæver et mindre kontantbeløb, siger vagtchef Leif Bonde til Ritzau.
Gerningsmanden forsvinder med bilnøgler og mobiltelefon, og en rystet kvinde kontakter politiet.
- Den forurettede er selvfølgelig rystet over at blive trukket ud af sin seng og ud i sin bil på den måde, fortæller vagtchefen.
Gerningsmanden beskrives som en mand af udenlandsk herkomst, 25 til 30 år gammel, 170 centimeter høj, spinkel af bygning iført brunlig jakke, sorte bukser, sort hue med to hvide striber og grå handsker.
Manden havde også en tatovering på sin højre hånd, har den 52-årige kvinde forklaret.
Politiet vil meget gerne høre fra borgere, som har set noget i forbindelse med hjemmerøveriet.
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker