Terrordømt fra Glasvej kræver udvisning omstødt
Foto: Rune Evensen /Scanpix
Rune Evensen /Scanpix
Den terrordømte afghaner Abdoulghani Tokhi kræver nu at få ændret den dom til udvisning, som Østre Landsret stadfæstede i juni 2009. 27-årige Tokhi er dømt i den såkaldte terrorsag fra Glasvej.
Det oplyser advokaturchef Dorit Borgaard fra Københavns Politi onsdag til Ritzau.
Tokhi har med henvisning til en bestemmelse i udlændingeloven bedt om, at udvisningsspørgsmålet igen bliver indbragt for retten. Det kommer til at foregå torsdag i næste uge ved Retten på Frederiksberg.
Tokhi blev i 2009 idømt otte års fængsel af Østre Landsret for at planlægge terror. I samme sag blev den jævnaldrende Hamma Khürshid idømt 12 års fængsel.
Sagen opstod, da Politiets Efterretningstjeneste (PET) i maj 2007 skyggede Khürshid, da han vendte tilbage til Danmark efter et ophold i Pakistan. Det førte PET til lejligheden på Glasvej.
Otte personer blev anholdt i sagen, men kun Khürshid og Tokhi blev tiltalt og dømt.
I forbindelse med sagen kom det frem, at de dømte havde foretaget en prøvesprængning i en opgang med sprængstoffet TATP, der på grund af sin ustabile karakter også kaldes "satans mor".
Da Tokhi blev dømt til udvisning i 2009, kom det frem, at han forlod Afghanistan som etårig. Han har været i Danmark, siden han var syv. Det kom også frem, at han ikke kender den familie, som han har tilbage i Afghanistan.
Ifølge udlændingelovens paragraf 50 kan en udlænding, der er dømt til udvisning, forlange spørgsmålet behandlet på ny, når der efter udlændingens opfattelse er "indtrådt væsentlige ændringer i udlændingens forhold".
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned