En af de mistænkte i terrorsagen mod Jyllands-Posten må væbne sig med tålmod. På et retsmøde onsdag i Chicago afviste dommeren at tage stilling til, om manden kan sættes på fri fod mod kaution.
Anklageren oplyste ved restmødet, at et anklageskrift vil ligge klar den 14. januar. Det skriver The Miami Herald med nyhedsbureauet AP som kilde. Anklageskriftet vil nødvendiggøre, at sagen skal behandles af en anden dommer.
På den baggrund besluttede dommeren i distriktsdomstolen, at han vil vente med at træffe en beslutning, indtil han ved, om han fortsat skal have sagen.
Det er den pakistansk-canadiske Tahawwur Hussain Rana, der har ønsket at komme fri. Han har forsikret, at han ikke vil flygte, men vil blive og forsøge at rense sit navn.
Rana drev både et immigrationskontor og et muslimsk slagteri, da han blev anholdt og sat i forbindelse med planlægningen af en terrorhandling mod Jyllands-Posten som hævn for Muhammedtegningerne. Den lokale anklagemyndighed har desuden oplyst, at Rana på forhånd også var orienteret om terrorangrebet i den indiske millionby Mumbai i 2008.
I midten af december forsøgte Rana også at komme fri ved den lokale byret, men dommeren der sagde nej. Det skete med henvisning til, at der var for stor risiko for, at Rana ville flygte.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde