Tiårig dreng gik fra bosted i Sulsted - er fundet igen
Nordjyllands Politi efterlyste mandag en tiårig dreng, der var gået fra et bosted i Sulsted. (Arkivfoto) Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Nordjyllands Politi takker alle for indsatsen, efter at politiet tidligt mandag aften ledte efter en dreng.
En tiårig grønlandsk dreng er fundet i god behold, efter at han tidligt mandag aften blev efterlyst af Nordjyllands Politi.
Det oplyser politiet på Twitter kort før klokken 19 - mindre end en time efter at politiet meldte efterlysningen ud.
- Vi har fundet den tiårige dreng i god behold. Tak til alle for indsatsen, skriver politiets vagtchef.
Drengen gik fra et bosted i Sulsted, der ligger nord for Aalborg, sent mandag eftermiddag. Det fortalte politiets vagtchef Rene Kortegaard kort efter klokken 18.
Drengen havde også tidligere forladt bostedet, hvor han var blevet fundet igen, fortalte vagtchefen.
Rene Kortegaard fortalte videre, at bostedet ringede til politiet om den bortgåede dreng, kort tid efter at han var gået.
- Vi håber, at vi finder ham, sagde Rene Kortegaard.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie