Tidligere PET-ansat fortæller om flere tilbud om en mildere straf
En 63-årig mand, som tidligere har været ansat hos Politiets Efterretningstjeneste (PET), fortæller til DR, at PET tilbød ham en mildere sag, hvis han kunne fortælle om graverjournalisters arbejdsmetoder. (Arkivfoto). Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
En 63-årig mand fortæller, at PET tilbød en mildere sag, hvis han ville fortælle om journalisters arbejde.
Politiets Efterretningstjeneste (PET) tilbød angiveligt en 63-årig mand en mildere straf for at lække oplysninger, hvis han ville fortælle tjenesten om graverjournalisters arbejdsmetoder.
Det fortæller den 63-årige mand selv i en ny dokumentar, som er lavet af DR.
Den 63-årige, som tidligere har været ansat i PET, er sigtet for at have lækket oplysninger fra tjenesten.
Han fortæller til DR, at PET ønskede hans hjælp til at afdække omfanget af lækager fra tjenesten.
Han fortæller også, at han fik tilbuddet, da han blev indkaldt til en fratrædelsessamtale, efter at han havde sagt sit job op.
Den 63-årige sagde sit job op, efter at han blev anholdt og sigtet i sagen.
Manden ville oprindeligt tilstå, men den tilståelse har han senere trukket tilbage.
DR har også tidligere beskrevet, at manden skulle have fået et tilbud om en mildere sag, hvis han ville tilstå.
I juli besluttede Højesteret, at sagen imod ham skulle gennemføres for åbne døre, så der var adgang for presse og tilhørere.
Anklagemyndigheden havde anført, at man var nødt til at lukke dørene, for at sagen kunne gennemføres.
Omvendt ønskede den 63-årige mand selv, at hans sag skulle gennemføres med størst mulig åbenhed.
Det er uvist, om eller hvornår sagen mod den 63-årige mand skal for retten.
PET afviser i et skriftligt svar til DR, at der generelt er grundlag for at kritisere forløbet.
Tjenesten vil af principielle grunde heller ikke gå ind i indholdet af fratrædelsessamtalen, lyder det.
Ifølge flere medier har den 63-årige mand angiveligt været kildefører for den terrordømte Ahmed Samsam. Det er dog ikke bekræftet.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker